Par kāpšanu Spānijas augstākajā kalnā Teidē 3718 m!

24.decembrī izlidojam uz Tenerifu ar domu, ka Eiropas augstāko virsotņu programmas ietvaros jāuzkāpj Spānijas augstākajā kalnā Teidē.

 Tenerifas sala ir vulkāniska veidojuma. Teides kalns ir vulkāns un sastāv no diviem krāteriem lielā, kurš atrodas ~ 2000 – 2300 m augstumā ar diametru ~ 15km un mazā ~3700 m augstumā.

Līdzi no alpīnisma inventāra ir tikai dzelkšņi, slēpju nūjas, leduscirtnis. Tenerifē silts - dienā + 25 C, naktī 15 C – + 20 C. Paceļoties augstāk kalnu rajonā temperatūra krītas un 2000 m augstumā tā ir (mums rāda vienu dienu tikai nedaudz virs 0) +8 C – +12 C, bet ap 3000 m sākās sniegs.

26.decembrī iznomājam auto un dodamies uz Teidi, bet diemžēl līst un nekur nekāpjam. Nākošā dienā nestrādā pacēlājs, jo liels vējš, tad pakāpjam ceļa otrā pusē pa klintīm, kur bez mums kāpj čehi, vācieši. Klintis nedrūpošas, stabilas, ar labām aizķerēm, tāpēc pat negatīvus posmus var samērā viegli iziet. Veicam pastaigas arī pa lielo krāteri.

28. decembrī pacēlājs nestrādā, apledojuma dēļ, arī ceļš apledojis. Divas reizes mūs aptur ceļa darbinieki un brīdina ceļa apledojuma dēļ braukt uzmanīgi. Izbraukuši no kalnu centrālas daļas dodamies uz Tenerifas ZR pusi Anagas kalniem, kuri ir zaļāki, mežaināki, ceļi asfaltēti šauri, stāvi serpentīni.

29.decembris pacēlājs uz kalnu nestrādā – liels vējš, dodamies uz Džungļu parku, kur interesants ir plēsīgo putnu un papagaiļu šovs, tūristu taka kāpjot un rāpjoties pa virvēm.

30.decembris laiks labs un no 2356 m uzbraucam ar pacēlāju līdz 3555 m, nu domājam kāpsim tālāk, bet nekā, nepieciešamas atļaujas. Rādām, ka mums ir alpīnistu inventārs, esam ar mieru samaksāt, bet nekā, nelaiž. Diemžēl informāciju par kāpšanu, kuru bijām ieguvuši Latvijā bija stipri novecojusi. Braucam uz Santa Cruz de Tenerife pēc atļaujām. Atļaujas ātri nokārtojam ( prasa pases ), bet tikai uz 2.janvāri, jo vienā dienā ļauj kāpt tikai 100 cilvēkiem. Atļaujas ir bez maksas.

 31.decembrī apskatām salas DA pusi, kura ir krasi atšķirīga – pamata augu valsts kaktusi un gar okeāna krastu banānkoku audzes. Ceļi stāvi, okeāna krastā vējš neļauj bez pieturēšanās nostāvēt.

 1.janvārī laiks labs un nolemjam apskatīt Loro parku, kur ir baltie tīģeri, baltās lauvas, gorillas, interesanti ir jūras lauvu, delfīnu un papagaiļu šovi, pingvīnu mītne.

Tad ir klāt mūsu kāpšanas diena Teidē. Esam nolēmuši kāpt jebkuros laika apstākļos. Plkst. 9.00 kā pirmie esam pie pacēlāji. Tur mūs jau pazīst. Noprasa vienīgi, vai ir līdzi dzelkšņi un ļauj braukt augšā. Tur kontrolē pases un atļaujas, instruē, ka virsotnē nedrīkst uzturēties ilgāk par 20 min., nedrīkst kāpt iekšā krāterī ( virsotnes augstākā daļa ir krātera mala). Kāpiens viegls, vietām ir sniegs un ledus, bet dzelkšņus mums nevajadzēja. No pacēlāja kāpiens aizņem 30 – 40 min. No krātera brīžiem vairāk, brīžiem mazāk nāk pēc sēra smirdošas gāzes mutuļi. Lejā noskrējiens līdz pacēlājam ilgst 20 – 25 min. ar alpīnista sagatavotību. Gāja cilvēki bez alpīnistu iemaņām, aklimatizācijas un tiem gāja grūti, dabūjām pat viņiem palīdzēt.

Atpakaļ ceļā apskatījām alas, kuru ir daudz, bet grūti atrast.

Neliela informācija – izmantojām TEZ TUR čārtera lidojumu un viesnīcas, cenas ir atkarībā no viesnīcas kategorijas. Sagaidīja mūs latviešu meitenes, bet ļoti maz ko zināja pastāstīt, palīdzēt. Tā kā tālākā mūsu programma bija pašu veidota. Nauda EUR, norēķināties ar kartēm nav problēmas. Auto īre uz nedēļu ar dzinēja jaudu 1,4 mums maksāja 165,0 EUR, vēl bija jāiemaksā 50,0 EUR drošības nauda, ko beigās saņēmām atpakaļ. Ceļi labi un nekādi džipi, lai izbraukātu Tenerifas salu nav vajadzīgi. Nobraucām ~ 1600 km. Benzīns maksāja ap 0,49 LVL litrā.

Pārtikas cenas lielveikalos ir pat mazākas kā Latvijā, gaļas produkti gan dārgāki. Restorānos cenas lielākas kā Latvijā. Pacēlājs turp un atpakaļ maksā 22,0 EUR. Ieeja Džungļu parkā 21,0 EUR,

Loro parkā 24,0 EUR, ūdens atrakciju parkā „AQULAND” 21,5 EUR, kaktusu parkā „EXOTIC PARK” 10,0 EUR. Vēl jau palika daudzas citas neapskatītas vietas. Cenas var mainīties atkarībā no gada laika un citiem apstākļiem.

Autors: Edgars Šāblis  ©2005 LACA